Menu

Koło Pszczelarzy w Chojnicach

od 1889 roku

zebranie zarządu

kolo_pszczelarzy_chojnice

W czwartek zebrał się Zarząd Koła Pszczelarzy w Chojnicach. Na spotkaniu omówiono zrealizowane projekty w pierwszym półroczu tego roku oraz bieżące sprawy, m.in. projekt zakupu syropu. W dniach 17-19 lipca dostarczone zostanie na potrzeby naszych pszczelarzy ponad 11 ton syropu do jesiennego karmienia pszczół. Wpłaty na konto koła należy uregulować do piątku 14 lipca br. Termin indywidualnego odbioru zostanie podany w późniejszym terminie. 

Na chwilę obecną brak informacji dotyczących przyszłorocznych projektów zakupu leków, matek i odkładów pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego.

Jak co roku planujemy zorganizować autokarowy wyjazd na Wojewódzki Dzień Pszczelarza (w niedzielę 20 sierpnia). We wrześniu natomiast odbędą się w Koszalinie trwające trzy dni Ogólnopolskie Dni Pszczelarza. W planach jest również zorganizowanie wyjazdu na te uroczystości (w sobotę 16 września).

Na trutowisku w Bachorzu realizowany jest projekt wychowu matek pszczelich. Dostępne są matki pszczele linii Nieska.

Tegoroczne, grudniowe spotkanie opłatkowe naszego koła na św.Ambrożego odbędzie się w parafii Matki Bożej Fatimskiej. 

 

piknik organizacji pozarządowych

kolo_pszczelarzy_chojnice

W sobotę 24 czerwca, w ramach obchodów Dni Chojnic, odbył się w Fosie Miejskiej piknik organizacji pozarządowych powiatu chojnickiego. Na niewielkim stoisku zaprezentowaliśmy drobny sprzęt pszczelarski, ule, miodarkę, ul pokazowy z żywymi pszczołami ale dostępne były także broszury związane z naszą działalnością jako niezależnego stowarzyszenia. Odwiedzający mogli skosztować tegoroczny miód, degustować można było również miód pitny.

piknik_NGOS_3

piknik_NGOS_11

piknik_NGOS_4

piknik_NGOS_5

piknik_NGOS_2

 

 

 

 

pokaz dla dzieci w "piątce"

kolo_pszczelarzy_chojnice

Nasz kolega Jurek Wolski, przygotował pokaz dla uczniów klasy IIIJ Szkoły Podstawowej nr 5. We wtorek na boisku szkoły zagościły pszczoły w przeszklonym ulu. Uczniowie mogli również "zakręcić" miodarką i uczestniczyć w "rewii mody pszczelarskiej", przymierzając nieodłączny atrybut każdego pszczelarza, czyli kapelusz pszczelarski.

DSC08722

DSC08794

 DSC087302

DSC08748

w bieżącym miesiącu...

kolo_pszczelarzy_chojnice

Koło Pszczelarzy w Chojnicach realizując swoje cele statutowe, m.in. poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej związanej z rolą pszczół, organizuje w bieżącym miesiącu cykl wykładów i prezentacji. Ubiegło tygodniowy pokaz miodobrania dla dzieci w Bachorzu był pierwszym takim zrealizowanym projektem. We wtorek, w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach odbyła się kolejna prezentacja związana z pszczołami pn. "Pszczoły nasi przyjaciele". Na sobotę 24 czerwca br. planujemy natomiast uczestniczyć w pikniku organizacji pozarządowych z naszego regionu w ramach obchodów Dni Chojnic. Wystawimy się tam z własnym stoiskiem, reklamującym produkty pszczele i działalność naszego stowarzyszenia. Stoisko będzie usytuowane w chojnickiej fosie miejskiej.

DSC_0977

DSC_09801

DSC_09872

Zielone Świątki i Dni Powiatu Chojnickiego

kolo_pszczelarzy_chojnice

W ubiegłą niedzielę, 4 czerwca, obchodzone były chrześcijańskie Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego. Jednocześnie, przez cały weekend trwały obchody Dni Powiatu  Chojnickiego. W ten dzień swoje święto obchodził również ruch ludowy.

Nasze miasto zaszczycili swoją obecnością ks. biskup Ryszard Kasyna, który odprawił mszę św. w kościele ZNMP, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki, poseł na Sejm RP z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego Eugeniusz Kłopotek. W uroczystościach uczestniczyli również gospodarze regionu i lokalni samorządowcy, m.in. starosta chojnicki Stanisław Skaja. Na oficjalną część uroczystości; mszę św., przemarsz ulicami miasta do Fosy Miejskiej nasze stowarzyszenie wystawiło poczet sztandarowy w składzie: Tadeusz Orlikowski, Piotr Solejewski i Robert Patela.

Zielone Świątki mają wielowiekową tradycję, wywodzącą się z pogańskiej obrzędowości i zwyczajów. Obrzędy, nieodłącznie związane z wiosną i oczekiwaniem na nadejście lata miały zapewnić obfite plony, ochronę przed urokami i złymi duchami.

DSC_08932

 DSC_09032

DSC_0913DSC_09201

© Koło Pszczelarzy w Chojnicach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci