Menu

Koło Pszczelarzy w Chojnicach

od 1889 roku

szkolenie

kolo_pszczelarzy_chojnice

W najbliższą sobotę, 20 października odbędzie się na naszym trutowisku w Bachorzu praktyczne szkolenie z zastosowania kwasów organicznych w zwalczaniu warrozy.
Wykład i zabiegi poprowadzi Peter Vanhoof.
Szkolenie rozpocznie się o godz.11:00 i potrwa do około godziny 13:00.

Na szkolenie zaprosiliśmy również naszych kolegów pszczelarzy z koła z Nakła/nad Notecią.

Chętni do uczestnictwa w szkoleniu proszeni są o potwierdzenie obecności u sekretarza Towarzystwa pod nr tel 696 730 425

 

prace na trutowisku

kolo_pszczelarzy_chojnice

W ostatnim czasie dołączył do nas (i prac na trutowisku) nowy kolega Wojtek. W trójkę wszystkie prace, przy łącznie 17 rodzinach stacjonujących w Bachorzu, odbywają się sprawniej - no i pozostaje więcej czasu na rozmowy na ulubione przez pszczelarzy tematy. Pod naszą opieką znajdują się dwie tegoroczne matki reprodukcyjne, kraińska i środkowoeuropejska oraz 10 odkładów zakupionych dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Gdańsku. Pozostałe z matkami reprodukcyjnymi w rodzinach stacjonujących na trutowisku to kraińskie linii Nieska, CT46 oraz linii S. Wagę pasieczną ustawiliśmy pod utworzoną rodziną z tegoroczną matką krainką linii Nieska. We wszystkich rodzinach uzupełniliśmy ostatni raz przed zimowlą pokarm. Wcześniej z Pawłem trzykrotnie wykonaliśmy zabiegi przeciw warrozie. Dziś w trzyosobowym składzie również "odymialiśmy" ostatni raz przed zimą.

Sprzyjająca aura mobilizuje pszczoły do poszukiwania pyłku i nektaru - zaobserwowaliśmy ciemno żółte obnóża znoszone przez pszczoły do uli. Dane z wagi pasiecznej wskazują niewielkie przybytki w ciągu dnia, ciekawa natomiast jest wzrastająca temperatura w kłębie. Po systematycznym spadku w ciągu ostatnich tygodni z 34 do 19 stopni, w ostatnich dniach wzrosła do 27 stopni. Świadczy to z pewnością o wznowieniu czerwienia przez królową w wyniku pięknej pogody i wysokich temperatur jak na obecną porę roku.

Przypominamy o zbliżającym się szkoleniu 20 października br. Tematem wykładów będzie walka z warrozą za pomocą środków organicznych. Wykłady poprowadzi Peter Vanhoof. Więcej informacji wkrótce.

27092018_6

27092018_427092018_1

 

wykład/szkolenie w Kościerzynie

kolo_pszczelarzy_chojnice

Otrzymaliśmy zaproszenie od kolegów-pszczelarzy z Kościerzyny na szkolenie dotyczące nowatorskiej metody zwalczania warozzy bez użycia środków chemicznych. Wykład przeprowadzą pszczelarze z Belgii.

Wykłady odbędą się w najbliższą sobotę, 22 września od godz. 16-tej w Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie.

Chętni do uczestnictwa w wyjeździe na wykład proszeni są o kontakt z sekretarzem naszego Towarzystwa, tel. 696 730 425

Wojewódzki Dzień Pszczelarza w Toruniu

kolo_pszczelarzy_chojnice

Zamierzamy zorganizować autokarowy wyjazd na Wojewódzki Dzień Pszczelarza. W tym roku odbędzie się w Toruniu, 9 września. Chętni na wyjazd proszeni są o zgłoszenie uczestnictwa sekretarzowi Towarzystwa pod nr.tel. 696 730 425.

Toru

Odszedł nasz kolega

kolo_pszczelarzy_chojnice

Zmarł nasz kolega pszczelarz, Jacek Myk. Miał 49 lat. 

© Koło Pszczelarzy w Chojnicach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci