Menu

Koło Pszczelarzy w Chojnicach

od 1889 roku

odbiór leków przeciw warrozie

kolo_pszczelarzy_chojnice

W Lecznicy Weterynaryjnej przy ulicy Strzeleckiej 25 w Chojnicach odbierać można leki przeciw warrozie. Koniecznie należy przy odbiorze posiadać KSIĄŻKĘ LECZENIA PSZCZÓŁ, w której lekarz weterynarii dokona odpowiedniego wpisu.

Leki należy odebrać do końca czerwca, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-19:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00 i w niedziele od 11:00 do 12:00.

Należy również potwierdzić imiennie odbiór leków na liście będącej w posiadaniu lekarza weterynarii.

"dzianie" barci

kolo_pszczelarzy_chojnice

Pszczelarze z naszego Towarzystwa, Ryszard, Tadeusz, Leszek, Piotr, Robert, Michał oraz Piotruś (syn pszczelarza) wykonali w ubiegły piątek dwie barcie. Posłużą jako eksponaty w niewielkim punkcie dydaktycznym, który wraz z Nadleśnictwem Rytel tworzymy w Bachorzu.

Pierwsza część egzaminu praktycznego na bartnika zaliczona przez wszystkich...

dzianie_barci_1

 dzianie_barci_21

 dzianie_barci_3

dzianie_barci_4

dzianie_barci_5

dzianie_barci_6

dzianie_barci_7

dzianie_barci_8

dzianie_barci_9

dzianie_barci_10

barcie

 

edukacja ekologiczna

kolo_pszczelarzy_chojnice

Już niedługo realizować będziemy dwa projekty edukacyjne, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z WFOŚiGW w Gdańsku oraz z Gminy Chojnice.

Pierwszy projekt to "Lasy, pola, ogrody i pszczoły. Edukacja ekologiczna i warsztaty dla dzieci". Realizowany będzie wraz z partnerem projektu, Nadleśnictwem Rytel (więcej o projekcie w bocznej szpalcie w kategorii WFOŚiGW w Gdańsku lub tu: link)

Projekt drugi to kolejna edycja Wiosennego miodobrania w Bachorzu- prezentacja skierowana do dzieci szkół z terenu Gminy Chojnice.

oprysk samolotowy

kolo_pszczelarzy_chojnice

Nadleśnictwo Czersk informuje, że w dniach 23 maja - 20 czerwca 2018r. na terenie lasów będących w zarządzie PGL LP Nadleśnictwo Czersk (Leśnictwa Czersk, Malachin), oraz w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa w obrębach ewidencyjnych wsi Krzyż, będzie wykonywany oprysk samolotowy mający na celu zahamowanie gradacji szkodnika (brudnica mniszka) zagrażającego trwałości lasów. Środkiem użytym do zabiegu będzie preparat DIMILIN 480SC. Mapę obszaru zabiegu przesyłamy w załączniku. Ze względu na niebezpieczeństwo dla pszczół zwracamy się z prośbą o zmiany położenia uli na obszarze z mapy w powyższym okresie. Leśniczowie będą również bezpośrednio informować miejscowych pszczelarzy.

 

Z upoważnienia Zastępcy Nadleśniczego L. Pultyna

Kamil Zmuda Trzebiatowski

St. referent ds. ochrony lasu

Nadleśnictwo Czersk

tel. +48 52 39 53 628 

tel. kom. +48 882 034 076

mapa_zabiegu

 

...a pszczoły i tak nam trują

kolo_pszczelarzy_chojnice

Wszyscy cieszymy się z pięknej, słonecznej i przede wszystkim ciepłej aury, która dopisuje nam już od początków kwietnia. Po ubiegłorocznych chłodach, które ustąpiły dopiero w połowie maja, w tym roku pszczelarze od ponad miesiąca mają prawo optymistycznie spoglądać na zbiory w swoich pasiekach. Jednak nie wszyscy...

W ubiegłym tygodniu w okolicach podchojnickich Krojant doszło do zatrucia kilku pasiek. Nieodpowiedzialne stosowanie środków ochrony roślin przez rolnika, którego raczej powinno się tytułować niby- lub prawie-rolnikiem, pseudo-rolnikiem lub wprost: przestępcą, bezlitosnym zabójcą zwierząt (tak, pszczoły też należą do świata zwierząt), przyczyniło się do osypania, czyli wymarcia ogromnej liczby pszczół zbierających nektar z uprawy rzepaku. Widok tysięcy pszczół, leżących pod tzw. wylotkiem lub pszczoły wynoszące martwe owady z ula każdemu pszczelarzowi wyciskają łzy z oczu...

Poniżej linki do materiałów w lokalnych mediach, powstałych po nagłośnieniu przez zarząd Towarzystwa wystąpienia zatrucia pszczół.

kliknij poniższe fotografie:

pomorska

 

weekend.fm2 

chojnice.com

chojnice.com_video1

chojnice24

 

 

© Koło Pszczelarzy w Chojnicach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci